Evropané naleznou pomoc na jednotné tísňové lince 112

Evropané naleznou pomoc na jednotné tísňové lince 112

Obsah

Ze statistik vyplývá, že každoročně se vydá na cesty po Unii až 150 milionů Evropanů. Mnozí z nich přitom uvádějí, že pokud se v zahraničí dostanou do nesnází, nevědí, kam se obrátit o pomoc.

Většinou neznají místní telefonní čísla, a mohou tak snadno zbytečně zpanikařit. Do situace může vnést zmatek i fakt, že na území EU existuje až 60 čísel vyhrazených pro tísňová volání. Málokdo však ví, že v případě potíží se mohou obyvatelé všech 27 členských zemí obrátit na linku 112, kde je operátor přepojí na záchrannou službu, policii či hasiče. Na linku je možné volat z pevných linek, automatů i mobilních telefonů. O pomoc mohou lidé požádat zdarma, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Číslo 112 dokonce zavádějí i v několika neevropských zemích.

Až 95 % obyvatel Unie uvádí, že vítá myšlenku jednotné tísňové linky. Dle průzkumu však o možnosti využít číslo 112 ví jen čtvrtina Evropanů. Široká veřejnost si proto každoročně dne 11. února připomíná Evropský den čísla 112, jehož cílem je zvýšit povědomí lidí o existenci této služby dostupné pro všechny Evropany.

Více informací naleznete na: www.112foundation.eu.