Z ČR vyvezeny léky za 4,7 miliard korun

Z ČR vyvezeny léky za 4,7 miliard korun

Obsah

Paralelní export léčiv je dlouhodobým problémem České republiky, o čemž svědčí i výsledky aktuální analýzy reexportů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Z té vyplynulo, že jen v roce 2012 vyvezli překupníci z ČR více než 14 milionů balení léků v celkové hodnotě 4,7 miliard korun. „Ani v letošním roce se reexport léků České republice nevyhýbá. Jen za prvních šest měsíců roku 2013 bylo vyvezeno přes 7 milionů balení léčiv v celkové hodnotě 2,5 miliardy korun," informuje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

V loňském roce se překupníci zaměřili především na přípravky určené k léčbě onemocnění krve a krvetvorných orgánů, chorob nervového systému  a nemocí svalů a kostí. V letošním roce se z České republiky vyvážela také hormonální léčiva. Výjimkou nebyly ani biologické léky, vysoce specializované přípravky cílené léčby, které pomáhají například pacientům s leukémií.

Příčinou je především nízká cena léčiv

Reexport je způsoben především nízkou cenou léků v České republice, která je většinou stanovena průměrem třech nejnižších cen v referenčních zemích[1]. „Nízkých cen využívají již zmiňovaní překupníci, kteří levné přípravky určené výhradně pro české pacienty vyvážejí do zahraničí. Na jedné krabičce mohou snadno vydělat i několik stokorun. Jejich „podnikání" je v souladu s evropskou i českou legislativou, byť může ohrožovat dostupnost léčiv a potažmo i zdraví pacientů," vysvětluje Jakub Dvořáček.

Vítáme opatření ministra zdravotnictví v demisi, voláme po koncepčním řešení

Výrobci inovativních léčiv sdružení v AIFP dlouhodobě upozorňují na nutnost legislativního řešení paralelního vývozu léků. V rámci připomínkového řízení k novelizaci zákona o léčivech například navrhovali, aby každý distributor předem hlásil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv záměr vyvézt konkrétní přípravek za hranice České republiky. V případě ohrožení dostupnosti přípravku pro české pacienty by Ústav mohl vývoz plošně zakázat, a to na časově limitované období. Vlivem nestabilní politické situace však novela nebyla schválena a  problém zůstal nevyřešen.

Prvním krokem správným směrem je  aktuální opatření ministra zdravotnictví v demisi, Martina Holcáta, který přistoupil k jednorázovému zákazu vývozu léčivého přípravku z ČR. „Doufáme, že budoucí politická reprezentace bude v jeho úsilí pokračovat a přistoupí ke koncepčnímu řešení. Pokud se tak nestane, paralelní export bude i nadále vzkvétat," varuje závěrem Jakub Dvořáček.

Nejčastěji vyvážené léky z ČR dle terapeutické oblasti (období 1 – 6/2013)

1.     Onemocnění nervového systému

  • 1 676 949 balení
  • hodnota 247 074 281 Kč

2.     Onemocnění krve a krvetvorných orgánů

  • 1 433 642 balení
  • hodnota 152 369 837 Kč

3.     Hormonální léčiva kromě pohlavních hormonů a inzulinů

  • 842 915 balení
  • hodnota 70 187 173 Kč

4.     Onemocnění trávicího traktu a metabolismu

  • 716 298 balení
  • hodnota 310 723 861 Kč

5.     Onemocnění kardiovaskulárního systému

  • 653 307 balení
  • hodnota 115 218 421 Kč

Doplňkové grafy