Biologická léčba – nákladná ale účinná cesta v revmatologii

Medicalnews.cz | 26. 1. 2018

Časná diagnostika pacientů s revmatologickými onemocněními výrazně ovlivňuje další průběh onemocnění a umožňuje jim účinnější léčbu. Výsledky výzkumu také naznačují zlepšení prognózy při časném podání jediné dávky biologického léku pacientovi v rané fázi onemocnění.

Praha – Nevyléčitelnou autoimunitní chorobou – revmatoidní artritidou, která se projevuje záněty kloubů a úpornou bolestí, v Česku podle odhadů trpí téměř sto tisíc lidí. Ročně přibývá okolo čtyř tisíc nových případů. Dalších více než sto tisíc pacientů trápí Bechtěrovova choroba nebo psoriatická artritida. Mezi postiženými přitom nechybí děti nebo velmi mladí pacienti.

Raná diagnostika v ordinacích praktických lékařů přitom může zcela zásadně předejít destrukci postižených kloubů. Pokud už se onemocnění u pacientů rozvine do středně těžkých stavů, měla by pro ně být dříve dostupná biologická léčba.

Realita je však taková, že se pacienti ke specialistům do přetížených specializovaných center dostávají se zpožděním a biologickou léčbu s ohledem na její vysoké náklady až pacienti v těžkých fázích onemocnění.

„Přál bych si, aby pacienti byli vyhledáváni a diagnostikováni dříve, což by umožnilo účinnější léčbu. Výsledky výzkumu naznačují zlepšení prognózy při včasném podání byť jen jediné dávky biologického léku pacientovi v rané fázi onemocnění," řekl profesor Jiří Vencovský, předseda České revmatologické společnosti z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Revmatologického ústavu.

Pacienti s biologickou léčbou zatím dosahují nejlepších výsledků v léčbě. S příchodem nových molekul biologických preparátů se snižují i nežádoucí účinky, které léčbu revmatologických onemocnění provází. „Autoimunitní revmatické choroby mohou postihnout i mladého člověka a během několika let způsobit invaliditu. A naštěstí právě nejhůře postiženým revmatikům, těm, kterým nemoc nejvíce zkracovala život, pomohly moderní biologické léky nejvíce," podotkl profesor Jiří Vencovský s tím, že nové molekuly, které zasahují cíleně do nových částí patologického děje v těle, jsou nadějí pro těžce nemocné pacienty. Biologická léčba ale nemusí být vhodná pro všechny pacienty.

Kdy začít s biologickou léčbou

Soulad ale nepanuje mezi doporučení odborné revmatologické společnosti a doporučeními Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebo zdravotních pojišťoven. Revmatologové doporučují zahájit biologickou léčbu v opodstatněných případech už u středně vážných stavů. Revma liga proto vloni na podzim loňského doporučila svým pacientům, aby po svých lékařích a pojišťovnách žádali biologickou léčbu. Ta v případě revmatoidní artritidy přijde v průměru na 300 tisíc korun ročně.

"Biologická léčba by měla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a to v souladu s evropskými a českými odbornými doporučeními také pro pacienty ve střední aktivitě onemocnění, což prokazatelně vede ke zlepšení prognózy nemoci, zlepšení kvality života pacienta, ale také ke snížení celkových nákladů společnosti. Léčba RA prodělala v posledních letech obrovský pokrok, k dispozici jsou nové a velice účinné léčivé přípravky. Zájmem nemocných je mít přístup k nejmodernějším lékům," uvedla předsedkyně Revma ligy Edita Müllerová.

Počty pacientů, kteří se k biologické léčbě dostanou, sice rok od roku stoupají, ale podle dat z okolních států je Česko na chvostu. Dostupná je pouze pro 4 až 5 procent, zatímco na Slovensku ji dostane deset procent a v Evropské unii až 40 procent pacientů.

Mezi revmatologickými pacienty je ale velká skupina těch, kteří trpí dalšími nezánětlivými revmatickými chorobami jako je osteoartróza či degenerativní změny páteře. Pro ně není biologická léčba vhodná a medicína zatím nedokáže onemocnění ani zpomalit. „Lékaři se snaží tlumit zánět a bolest. Bohužel některá používaná antirevmatika mají nežádoucí účinky a zvyšují riziko vzniku žaludečních vředů. Na revoluci v léčbě klasické degenerativní osteoartrózy ale stále čekáme," uzavřel profesor Jiří Vencovský.

Celý článek zde