Proplatí pojišťovna lék? Rozhodnutí trvá i rok

Metro | 13. 4. 2018

Schvalování nových léčiv se neúměrně protahuje.

Některé léky pojišťovny proplácí a jiné si musí pacienti platit sami. Výrobce léků, který chce, aby byl jeho preparát hrazen z veřejných prostředků, musí podat žádost na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Průměrná doba od podání žádosti o úhradu po rozhodnutí přesahuje rok a půl, přičemž zákonná lhůta je 165 dní. Nikdy v novodobé historii nebyly čekací lhůty tak dlouhé jako nyní," říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Na délku schvalování upozorňuje například i ONKO Unie, která minulý týden na toto téma vydala brožuru. Desetistránkový dokument má mimo jiné pacientům poradit, jak se dostanou k moderní léčbě, a to i případě, kdy není hrazena pojišťovnou.

ONKO Unie dává jako příklad lék s účinnou látkou palbociclib. Jde o léčbu, která v buňce umí „vypnout" enzymy odpovědné za nekontrolovatelný růst nádorových buněk. Za objev působení těchto enzymů získala trojice vědců ze Spojených států amerických a Velké Británie dokonce Nobelovu cenu. Lék s touto látkou je velmi účinný a v řadě států Evropy je pojišťovnou hrazen. Ne však u nás. A to i přesto, že podle výsledků studií může tato léčba pomoci s bojem proti rakovině prsu. Takové léky jsou méně toxické a šetrnější než chemoterapie.

Žádost o zařazení tohoto léku na seznam léků hrazených pojišťovnami byla ke Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv podána loni v lednu. Zákonná lhůta pro vydání rozhodnutí tedy uplynula loni v srpnu. Podle mluvčí SÚKL Moniky Knobové však vydání rozhodnutí v tomto případě oddaluje sám zadavatel žádosti. Ten správní řízení na dva měsíce přerušil a poté změnil charakter své žádosti. „Navíc dodal nové podklady, které ústav musí zanalyzovat," upřesňuje Knobová. Případ, kdy sám zadavatel změní obsah žádosti, prý není ojedinělý. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu však vidí problém ještě někde jinde. „Jedním z důvodů může být personální podstav na SÚKL," říká šéf asociace Dvořáček. Sám si všímá, že se pracuje na nápravě. „Ústav má nový management, který deklaruje, že se pokusí řízení zkrátit. Je potřeba to udělat kvůli pacientům," dodává Dvořáček.

Podle ústavu ale nejsou zatím některé léky propláceny pojišťovnou i z jiných důvodů. „Například proto, že se jedná o léky vysoce nákladné, ale jejich přínos pro pacienty je sporný. Realita je však taková, že čeští pacienti mají k dispozici opravdu široké spektrum léků včetně těch nejmodernějších," říká mluvčí SÚKL Knobová.

Bude lék proplácen? Na čem záleží, aby byla léčba proplácena pojišťovnou: * Maximální cenu a úhradu z prostředků zdravotního pojištění určuje SÚKL ve správním řízení. Žadatel předkládá podklady dokazující přidanou hodnotu nové léčby (účinnost, bezpečnost). * Posuzuje se pak celková výše nákladů, které by byly vydány na novou léčbu, a/nebo poměr nákladů a přínosů oproti stávajícím možnostem léčby.

Regionalni mutace | Metro - Praha