Zájem o očkování klesá, lékaři varují před lokálními epidemiemi

Medicalnews.cz | 29. 11. 2017

Proočkovanost populace v posledních letech klesá a i čeští lékaři v této souvislosti varují, že v důsledku dezinformací na sociálních sítích nebo internetu klesá proočkovanost obyvatelstva.

Praha – Lidé se o tom, zda nechají vakcinovat svoje dítě, mnohdy rozhodují na základě diskusních fór a sdělení na sociálních sítích. Tyto informace se ale mnohdy nezakládají na pravdě a u veřejnosti vyvolávají neopodstatněné obavy. Upozorňuje na to ze své praxe předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské komory (ČLK) Jana Evangelisty Purkyně (JEP) Alena Šebková.

„Že je dnes očkování vnímáno veřejností ambivalentně považuji za paradoxní. Objevuje se bohužel mnoho dezinformací, především na internetu. Tyto mýty ovlivňují řadu lidí a očkující lékaři jsou pak v dost nelehké situaci. Musejí mnohé rodiče dlouze přesvědčovat, vysvětlovat, dokonce někdy čelí i nevybíravým slovním útokům," popsala Šebková.

Fakt, že je otázka, zda se nechat očkovat a případně jakou očkovací vakcínou nebo podle jakého očkovacího schématu, u veřejnosti stále aktuálnější, potvrzuje také infektolog pražské Nemocnice Na Bulovce, který působí na Katedře infekčního lékařstí Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, Milan Trojánek. Upozorňuje zároveň na to, že se u českých pacientů nebo cizinců žijících v v Česku objevují stále častěji infekční onemocnění, se kterými se setkávali lékaři v minulosti spíše na stránkách odborných učebnic. "Očkování je zvláště důležité pro jedince, kteří mají z nějakého mimořádného důvodu dlouhodobě sníženou imunitu. To může být dáno vrozenými předpoklady, chronickou chorobou, náročnou léčbou a podobně. Pro lidi se slabou imunitou představují infekční choroby mnohem větší riziko než pro běžnou populaci," dodal Milan Trojánek.

Lidé však podle jeho slov mnohdy podlehnou klamným informacím na internetu, které nejsou ověřené. Ředitel Asociace farmaceutického inovativního průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček v této souvislosti vzpomněl případ studie na hexavakcinu, která se objevila na konci 90. let a následně byla ověřována a prošetřována lékařskou společností ve Velké Británie, která prokázala, že jde o falzum. "Tyto mýty na základě poplašných zpráv přetrvávají dodnes," upozornil Dvořáček.

To potrzují i lékaři. „V důsledku kolujících dezinformací nám v České republice začíná povážlivě klesat proočkovanost. A již se hlásí první potíže. Objevují se zatím naštěstí jen lokální epidemie spalniček. Černý kašel v posledních letech způsobil úmrtí několika dětí, které ještě nemohly být očkované, a tudíž se ,spoléhaly' na kolektivní imunitu," dodává lékařka.

Podobná situace nastala podle ní na počátku tisíciletí ve Velké Británii – 2 až 3 roky po výrazném poklesu proočkovanosti způsobeném poplašnou zprávou se začaly množit případy spalniček. Ve Walesu pak došlo v roce 2013 k epidemii, kterou ukončila až masivní očkovací akce.

V České republice bylo za měsíce leden až říjen 2017 hlášeno 136 případů spalniček. Pro srovnání, v loňském roce se případů za stejné období „nastřádalo" jen pět. Ještě horší byl rok 2014 s 221 případy za stejné období. Jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústau – EPIDAT, se v uplynulých letech výskyt tohoto onemocnění držel v řádu jednotek či nízkých desítek. Na jaře letošního roku vydaly Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv varovné zprávy, které kladly zvyšující se výskyt spalniček do souvislosti s poklesem proočkovanosti. Možnost vzniku velkých ohnisek je podle SÚKL hlavně tam, kde proočkovanost klesla pod potřebnou hranici 95 %. A to je v současnosti i případ některých okresů České republiky.

Celý článek zde.