Znám své léky

Téměř každý z nás dnes užívá nějaké léky – někteří jeden, dva přípravky, jiní i deset a více pilulek denně. Tyto léky, které nám často předepisují různí lékaři, dále kombinujeme s volně prodejnými přípravky nebo bylinkami. Příbalové létáky v naprosté většině případů nečteme a tak nějak doufáme, že je a bude všechno v pořádku. Léky ale nejsou jen tak ledajaká věc. Některé konkrétní kombinace léků s jinými přípravky, pokrmy či bylinkami mohou mít neblahé následky na naše zdraví a snížit účinnost léčby. Je proto na čase se o své léky začít více zajímat! Pomůže vám naše poradna.

Bezplatná online poradna Znám své léky vám pomůže vyznat se v lécích, které užíváte, odhalit případné interakce, tj. vzájemnou nesnášenlivost léčiv, a poukázat na konkrétní potraviny a bylinky, kterým byste se měli vyhnout.

Poradna je určena pro pacienty i jejich rodinné příslušníky, kteří užívají více různých léčivých přípravků (na předpis nebo volně prodejných). Poradna není v žádném případě náhradou odborných rad lékaře, pouze doplněním informací pro pacienty, jež mají zájem se dozvědět víc. Váš lékař nemusí vědět o všech přípravcích, které vám byly předepsány v jiné než jeho ordinaci.

Jak poradna funguje?

Do formuláře níže stačí zadat správné názvy všech užívaných léčiv a e-mailovou adresu, na kterou budete chtít zaslat odpověď a potvrzení o přijetí seznamu léků.

Vámi zaslaný seznam bude zanalyzován spolupracujícími odborníky. V několika následujících dnech od zadání dotazu obdržíte informaci o tom, zda zadané léky jsou, či nejsou ve vzájemné interakci a jakým bylinám a pokrmům byste se měl/a vyhnout. Poradna probíhá zcela anonymně a bezplatně. Rádi bychom zájemce o poradnu upozornili, že pracovníci, kteří odpovídají na dotazy, nejsou lékaři.

Jak a jaké léky do poradny vyplnit?

Do formuláře připraveného níže vypište všechny léky, které užíváte (pravidelně i občas)Předtím, než začnete názvy léků do formuláře zadávat si proto připravte kompletní seznam opravdu všech vašich léků (na předpis i volně prodejných). Poradna umí vyhodnotit jen léky, které jsou v České republice registrované.

Každé políčko musí obsahovat kompletní název jednoho léku jak je uveden na krabičce. Po vypsání minimálně tří počátečních písmen názvu léku, vám systém automaticky nabídne možné varianty. K dispozici máte maximálně 20 polí pro vyplnění léků, je vhodné doplnit také frekvenci jejich užívání. Po odeslání seznam není možné dále editovat.

Zadávejte pouze léky, nikoliv potravinové doplňky či bylinky. Nevíte, zda je přípravek lék nebo potravinový doplněk? Pomůže vám slovníček pojmů

 

Kontaktní osoba:

Zuzana Komárková

email: zuzana.komarkova@aifp.cz  

Daný e-mail slouží k zodpovídání dotazů ohledně fungování poradny, nikoliv k ověřování případných lékových interakcí. Za tímto účelem prosím využijte níže uvedený formulář.

 

Formulář

X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X

* Povinný údaj


Co dělat když ...?

Slovník pojmů


Disclaimer

  • Informace zde uvedené nenahrazují péči o zdraví, zejména konzultace s odborníkem. Případné nejasnosti, zdravotní problémy a komplikace bude tazatel konzultovat se svým praktickým lékařem, popřípadě lékařem příslušné specializace. Provozovatel nenese odpovědnost za případné újmy na zdraví.
  • Autor stránek nenese odpovědnost za trvalost obsahu těchto stránek a za jejich případný výpadek. Zde uvedené informace mohou být kdykoliv změněny, odstraněny, či zcela znepřístupněny.

Logo AIFP