Slovník pojmů

Interakce (léková interakce)

Interakce ve zkratce znamená, že dané léky se navzájem „nesnášejí“. Nesnášenlivost se může projevit například sníženým či zvýšeným účinkem léků, nebo vznikem zcela jiného nežádoucího účinku. Interakce zpravidla bývají popsány v příbalové informaci, která je přiložena ke každému léku. Léky se mohou „nesnášet“ nejen s jinými léky, ale také s některými bylinkami či pokrmy.

Lék

Lék je látka nebo kombinace látek, kterou lze podat lidem nebo zvířatům například za účelem léčby nebo předcházení nemocí. Databázi léků registrovaných v České republice naleznete na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php.

Lék na předpis

Látka nebo kombinace látek jejímž účelem je léčba onemocnění nebo předcházení chorob. Tato látka je dostupná pouze na základě předpisu (receptu) od lékaře nebo jiného zdravotnického odborníka.

Volně prodejný lék

Přípravek, který můžete v lékárně zakoupit bez předpisu.

Doplněk stravy

Doplněk stravy není lék, ale potravina. Obsahovat může minerály, bylinky, vitamíny a další látky. Poznáte jej označením na obalu. Poradna „Znám své léky“ posyktuje poradenství výhradně v oblasti léků, nikoliv doplňků stravy. Pokud si nejste jisti, zda přípravek, který používáte, je lék nebo potravinový doplněk, neváhejte se zeptat vašeho lékaře nebo lékárníka.

Příbalový (informační) leták

Příbalový (informační) leták, který je umístěn v každém balení léku, podává pacientovi informace o tom, jakou léčivou látku přípravek obsahuje, k čemu slouží, jak se dávkuje, kdy se nesmí užívat a jaké jsou jeho případné nežádoucí účinky. Zpravidla obsahuje i informaci o lékových interakcích. Každý pacient by si jej měl pečlivě prostudovat a případně se také poradit s lékařem nebo s lékárníkem. Příbalové letáky (PIL) všech registrovaných léků v ČR lze nalézt a stáhnout z webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php.