Přínos inovací

Inovativní farmaceutický průmysl je jedním z klíčových sektorů světové i české ekonomiky. Finanční prostředky investované farmaceutickými firmami do výzkumu a vývoje několikanásobně převyšují průměr v České republice, a to včetně úspěšných českých odvětví, jakými jsou například oblast IT nebo automobilový průmysl.

Členové Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) investují ročně do výzkumu a vývoje 1 miliardu Kč a umožňují tak českým pacientům užívat nejmodernější léčebné přípravky. Činí tak mnohdy bez jistoty, že jejich nákladné a dlouhodobé snahy zachrání životy a zlepší zdravotní situaci na celém světě. V uplynulých letech jsme však byli svědky mnoha vítězství v bojích proti rakovině, HIV/AIDS, duševním nemocem, diabetu nebo vzácným onemocněním. Kromě lidského zdraví, inovativní farmaceutický průmysl také významně podporuje ekonomiku a zaměstnanost v České republice. 

Inovativní léky snižují úmrtnost

Zatímco v roce 1980 se rakovina plic brala jako jedna nemoc a léčila se plošně, dnes známe přes 10 jejích mutací, takže můžeme na každou použít cílenou moderní léčbu. Díky tomu např. ve Velké Británii klesla úmrtnost o 37 %. 

 

Inovativní léky mění dříve smrtelné nemoci na zvládnutelná chronická onemocnění

V roce 1996 měl 20letý pacient nově zjištěný jako HIV pozitivní šanci dožít se v průměru 39 let. Stejně starý pacient z roku 2011 už díky inovativní léčbě bez problémů oslaví 70. narozeniny. V západních zemích klesla úmrtnost na AIDS v průměru o 86 %. 

Inovativní léky zkracují dobu léčby a přitom zvyšují naději na přežití

Během 15 let se podařilo zkrátit dobu léčby žloutenky typu C ze 48 na maximálně 12 týdnů. Zároveň stoupnul počet vyléčených z původních 41 % na 96 %. Touto nemocí trpí v Evropě na 15 milionů lidí. 

 

Inovace v medicíně táhnout vývoj lidstva

Farmaceutické firmy investují do vývoje nových léků miliardové částky. Podíl zisku investovaného zpětně do výzkumu a vývoje činí ve farma sektoru až 14 %, což je jedna z nejvyšších částek v porovnání s dalšími průmyslovými odvětvími. 

 

Brožura "Role inovativních léčiv v řešení problému stárnutí české populace"

 

Brožura ke stažení v PDF zde.

Tiskové zprávy

Klinické studie šetří státní kase až 625 milionů korun ročně

25.05.2016

Až 625 milionů korun ušetřily v loňském roce farmaceutické společnosti českému zdravotnictví, vyplývá ze studie Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). V rámci téměř 400 klinických studií provedených na území České republiky poskytly nemocnicím léčiva v hodnotě 625 milionů korun, další stamiliony putovaly do státní kasy ve formě poplatků spojených s realizací studií. Kromě rychlejšího přístupu pacientů k moderní léčbě a přenosu nových poznatků a technologií, je přínos klinických hodnocení také ekonomický. V budoucnu by ale státní rozpočet o tyto prostředky mohl přijít, realizátory lákají další evropské i mimoevropské země.

Tiskovou zprávu v celém znění naleznete zde.

 

Video

Od inovativního léku po generikum