Četl jsem a souhlasím

Provozovatelem těchto internetových stránek je AIFP, která coby správce osobních údajů na webu používá cookies v zájmu zvýšení uživatelského komfortu, za účelem analýzy návštěvnosti a přesnějšího doručování relevantního obsahu návštěvníkům. Více informací naleznete zde.

Aktuální informace AIFP: farmaceutický výzkum v boji s koronavirovou epidemií

NoImg

Zatímco představitelé EU na krizových zasedáních projednávají koordinaci celoevropských opatření proti epidemickému výskytu koronaviru, třináct biofarmaceutických společností oznámilo zapojení do společných snah Iniciativy pro inovativní léčiva (Innovative Medicines Initiative, IMI) o nalezení nových způsobů léčby a diagnostiky Covid-19. IMI je největším světovým sdružením subjektů veřejného a soukromého sektoru v oblasti zdravotnictví. Začátkem března IMI vydala 21. výzvu ve zrychleném režimu (fast-track), zahrnující investici ve výši 45 milionů eur z evropských fondů, která bude doplněna o další investice zúčastněných společností. „Do výzkumných projektů se mohou zapojit také české výzkumné organizace,“ vyzývá výzkumníky Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

V rámci 21. výzvy IMI se společnosti, akademická obec, mezinárodní organizace a veřejné orgány budou společně podílet na urychleném vývoji léčby a diagnostiky, jež by umožnily zvládnout stávající i případné budoucí hromadné výskyty nákazy koronavirem. 

Stavíme na zkušenostech např. z boje proti SARS, MERS a ebole 

V boji proti Covid-19 se mobilizuje výzkum a vývoj po celém světě. Intenzivně se hledají možnosti využití dosavadních výzkumů a stávající infrastruktury, na kterých by se dalo stavět. Cestu ke spolupráci na urychleném vytváření zdrojů pro zvládnutí šíření nového viru připravily zkušenosti z boje proti SARS, MERS a ebole. Například díky úspěšné aktivitě IMI v souvislosti s výskytem eboly v západní Africe vznikly nové diagnostické testy, vakcíny a přípravné strategie na možné budoucí epidemie. 

Projekty IMI přispívají k celoevropským snahám a chtějí čelit aktuálnímu ohrožení veřejného zdraví, vyvinout rychle realizovatelná řešení, ale také připravit se na možné budoucí epidemie. „Mohou pomoci vyvinout nová antivirotika, budovat střediska rychlé péče a diagnostické laboratoře pro zjišťování přenašečů a osob s příznaky onemocnění,“ vysvětluje Jakub Dvořáček. 

Intenzivní spolupráce 

Do výzvy IMI 21 proti Covid-19 se na celoevropské úrovni zatím zapojily společnosti Abbvie, Astellas, Bayer, Boehringer Ingelheim, E-Pharma, Enyo Pharma, IDbyDNA, Janssen, Merck, Novartis, Pfizer, Special Product's Line S.p.A., Dompe’ S.p.A. a Takeda. Průběžně jsou oslovováni další partneři z řad výrobců léčiv, společností poskytujících diagnostické služby a investorů.

V dosud nevídané spolupráci spojilo síly mnoho společností, které běžně v oboru infekčních onemocnění nepůsobí, ale které chtějí poskytnout molekuly, jež by mohly být účinným prostředkem proti Covid-19. Současně by společnosti vyrábějící vakcíny, biotechnologie a léčiva mohly velmi rychle připravit zrychlené vývojové programy. Díky nim by se v součinnosti s investory, vládami a regulátory mohlo několik vakcín a léčiv posunout do závěrečných fází vývoje.

Kromě výzkumu a vývoje spolupracují členské společnosti AIFP při řešení aktuální krize a ohrožení veřejného zdraví s příslušnými lokálními, evropskými a světovými subjekty zodpovědnými za veřejné zdraví, zejména s Evropskou lékovou agenturou a lokálními zdravotnickými orgány mnoha zemí Evropy. Úzká spolupráce probíhá také se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), středisky pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), čínskými veřejnými zdravotnickými orgány, včetně čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, a s mnoha dalšími subjekty. Členské společnosti AIFP i nadále poskytují peněžní i věcné dary a příspěvky v hodnotě milionů eur na podporu organizací, jež se nacházejí v samém srdci krize a jež mají možnost působit přímo u nakažených pacientů a v postižených komunitách.

Výskyt celosvětového zdravotního ohrožení, jakým je koronavirus, zdůrazňuje potřebu vytvoření společného, dynamického, pružného, dostatečnými pravomocemi vybaveného celoevropského výzkumného ekosystému. Farmaceutické odvětví, které stojí na výzkumu a které by bylo klíčovou součástí takového ekosystému, bude nadále usilovat o vyvinutí vakcíny, diagnostiky a léčby koronavirových onemocnění. 

Tisková zpráva