Doporučená očkování před návštěvou exotických zemí

NoImg

01.05.2021: V závislosti na destinaci jsou cestující vystaveni riziku endemických onemocnění, kterým lze předcházet očkováním.

Kromě rutinního očkování musí cestovatel do vybraných destinací absolvovat očkování povinná a podle vlastního rozhodnutí může absolvovat očkování doporučená.

Při plánování cesty do zahraničí je nutno zahájit očkování včas, aby bylo možno dodržet potřebné odstupy mezi aplikací jednotlivých doporučených vakcín.

Základem jsou rutinní očkování podle platného očkovacího kalendáře. Doporučená očkování se liší podle destinace a druhu pobytu.

Další nejčastěji doporučovaná jsou očkování proti:

  • virové hepatitidě A
  • virové hepatitidě B
  • břišnímu tyfu
  • meningokokovým onemocněním
  • vzteklině
  • přenosné dětské obrně (poliomyelitidě)
  • japonské encefalitidě
  • choleře a onemocnění enterotoxigenní E.coli
  • klíšťové encefalitidě
  • chřipce

Do některých zemí jsou vyžadována očkování, například proti:

  • žluté zimnici při cestách do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky (seznamy těchto zemí jsou pravidelně aktualizovány WHO, očkování je vyžadováno i při tranzitu v oblasti s výskytem žluté zimnice!)
  • meningokokovému onemocnění (A, C, Y, W) při cestách do Saudské Arábie.

Každý, kdo cestuje, by měl mít v pořádku očkování, která jsou v ČR prováděna v rámci pravidelného očkování, včetně platného a úplného očkování proti tetanu. U osob cestujících do endemických oblastí se doporučuje přeočkování proti přenosné dětské obrně a záškrtu.

Vzhledem k rostoucímu výskytu černého kašle u nás i v zahraničí je vhodné alespoň jednou v dospělosti současně s přeočkováním proti tetanu provést také přeočkování proti černému kašli.

Dáváte si také rádi na dovolené tepelně nezpracované mořské plody nebo čerstvou zeleninu a ovoce, led do nápojů? Právě v tomto chování spočívají nejčastější rizika nákazy virem hepatitidy A při cestování.

WHO doporučuje cestovatelům do zemí s výskytem polioviru, aby se před cestou nechali přeočkovat proti poliomyelitidě.

Očkování proti břišnímu tyfu je nejpozději dva týdny před odjezdem doporučeno osobám před cestou do rizikových oblastí v závislosti na typu ubytování, délce pobytu a typu stravování.

Rezervoárem vztekliny mohou být divoká zvířata (liška, netopýr, mýval, skunk, kojot atd.), ale i domácí zvířata (kočka, pes atd.). Onemocnění lze ve 100 % předcházet očkováním, zejména při cestách do odlehlých rizikových oblastí bez dostupné zdravotní péče.

Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě A, očkování proti meningokokům při cestách do „meningokokového pásu“ subsaharské Afriky, očkování proti meningokokům je například povinné při pouti do Mekky. Většinu očkování lze aplikovat u praktického lékaře, vyjma žluté zimnice, nebo je možné se domluvit v centrech cestovní medicíny. Při plánování cesty je nutné zahájit očkování včas.

MUDr. Alena Šebková
Předsedkyně OSPDL ČLS JEP

Ke stažení

Zdroje

https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/travel-vaccines