Nemoci nikdy nespí – zaspat proto nesmí ani farmaceutický výzkum

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu spouští v České republice kampaň #WeWontRest (česky zhruba „nezaspíme“ nebo „nespočineme“), a to ve spolupráci s Evropskou federací farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA). Cílem je upozorňovat na pokroky ve vývoji nových léků a seznamovat s nimi veřejnost.

Rychlý vývoj ve výzkumu a vývoji léčiv přinesl v posledních letech prudký rozvoj řady oblastí medicíny. Lékaři  tak mohou pomoci i pacientům, pro něž donedávna léčba nebyla. Například v onkologii bylo dosaženo toho, že dva pacienti ze tří přežívají déle než pět let. Nákaza HIV je nyní zvládnutelná a při správné terapii a dostatečné spolupráci pacienta s lékařem se s ní lze dožít vysokého věku – nevede již k rychlé smrti na syndrom selhání imunity. 
 
Jsou také oblasti, v nichž se výrazné pokroky rýsují na obzoru. Vždyť například pacientům s diabetem 1. typu by v dohledné budoucnosti mohla genová terapie pomoci k trvalému vyléčení, takže by nemuseli celoživotně užívat inzulin. 
 
„Cílem kampaně je přispět do diskuse o současném výzkumu dobrými zprávami a na konkrétních příkladech ukázat, jak inovace přispívají k pozitivním změnám v životě pacientů,“ uvedl výkonný ředitel AIFP Mgr. Jakub Dvořáček, MHA. 
 
Na webu EFPIA v sekci věnované kampani lze najít imaginární „nástěnku“ s příspěvky zveřejňovanými výzkumníky, výzkumnými týmy i dalšími osobnostmi ze světa farmacie. Svěřují se se svými cíli a sny, často je přiložen také sekundární obsah s podrobnostmi. Díky kampani We won’t rest má tak veřejnost možnost seznámit se s konkrétními výzkumníky z rozličných oblastí farmacie, kteří za inovacemi stojí. 
 
Redaktorům médií, kteří se věnují oblastem zdraví a zdravotnictví, může zmíněný web posloužit jako užitečný zdroj informací. Z celé Evropy se scházejí související příspěvky také na Twitteru. Jsou označené hashtagem #wewontrest