Očkování proti klíšťové encefalitidě

NoImg

28.04.2021: Klíšťová encefalitida je onemocněním mozku způsobeným virem, který se nejčastěji přenáší přisátím infikovaného klíštěte. Onemocnění může mít závažný průběh i následky. 

Klíšťata infikovaná virem klíšťové encefalitidy se vyskytují na celém území ČR, včetně horských oblastí a městských parků. 

  • První fáze onemocnění – zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy, nevolnost, bolesti svalů a kloubů 
  • Druhá fáze onemocnění – silné bolesti hlavy, vysoké horečky, světloplachost, svalový třes, dezorientace, porucha vědomí, zvracení, ztuhnutí svalů na šíji, závratě, poruchy spánku 

Přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění klíšťovou encefalitidou dlouhodobé, ale i trvalé následky. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy, a dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a k úmrtí. Onemocnění probíhá závažněji s narůstajícím věkem. Zdravotní následky mohou způsobit dlouhodobou pracovní neschopnost a zhoršit kvalitu života. 

Lékaři dovedou pouze mírnit příznaky této nemoci, nikoli však léčit její příčinu. Specifická antivirová léčba totiž neexistuje. Účinnou prevencí onemocnění je očkování. 
    
V České republice je hlášen největší počet onemocnění klíšťovou encefalitidou ze všech zemí EU, ale proočkovanost je ze všech endemických zemí nejnižší. V roce 2020 byla proočkovanost populace pouze 33 %. 
    

Kdy je možné nechat se očkovat? 

Očkování je možné během celého roku a probíhá ve třech základních dávkách. V intervalech 3–5 let je potřeba přeočkování jednou dávkou. 

Ke stažení