Očkování proti meningokokům

NoImg

06.05.2021: Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) je málo častým, ale závažným onemocněním způsobeným bakterií Neisseria meningitidis (meningokok). Nejvíce ohrožuje děti kojeneckého a předškolního věku a dospívající mezi 15. a 20. rokem života. Bakterie se přenášejí kapénkovou cestou – např. kýcháním, kašlem nebo líbáním. 

Meningokokové onemocnění postupuje rychle. I přes rychlou lékařskou péči mohou být následky závažné.

  • 0-4 hod.  Horečka, bolest hlavy, nevolnost/zvracení
  • 4-8 hod.  Ospalost, celkové bolesti
  • 8-12 hod. Dýchací potíže
  • 12-16 hod. Ztuhnutí krku, citlivost na světlo
  • 16+ hod. Zmatenost, delirium, záchvaty, bezvědomí

Meningitida (zánět mozkových blan)
Meningokoková meningitida je zánět mozkových blan. Onemocnění na začátku připomíná běžnou chřipku a zpravidla se projevuje bolestí hlavy, horečkou, nevolnostmi, později se dostavují potíže s dýcháním, tuhnutí šíje, či citlivost na světlo, dochází ale také k poruchám vědomí, zmatenosti a křečím.

Meningokoková sepse (otrava krve)
Meningokoková sepse je velmi závažná a ve své podstatě představuje otravu krve, v jejímž průběhu se nemocnému na kůži tvoří zvětšující se drobné krevní výrony a postupně selhávají životně důležité orgány. Dochází k selhání dýchání, srdečního oběhu, jater, ledvin i dalších orgánů. Až ve čtvrtině případů může infekce skončit úmrtím, nebo si postižení nesou vážné následky onemocnění do konce života.

Onemocnění je závažné, protože meningokoková infekce začíná většinou velmi nenápadně a během několika málo hodin dojde k prudkému zhoršení stavu, který může být provázen křečemi a bezvědomím. Léčba probíhá vždy na jednotce intenzivní péče, podávají se vysoké dávky antibiotik do žíly a další podpůrné léky. Spolehlivou prevencí je očkování.

Vakcíny proti některým skupinám meningokoků jsou dostupné několik let. V současné době jsou dostupné vakcíny proti meningokoku skupiny B, které lze aplikovat od 2 měsíců, resp. od 10 let věku a čtyřvalentní vakcíny, pokrývající skupiny A,C,W a Y, které lze podávat od 6 týdnů resp. 2 let věku. Podání obou vakcín ve správném dávkování maximalizuje ochranu proti meningokokům. Většina zdravotních pojišťoven na očkování ze svých preventivních fondů přispívá. U některých věkových skupin je očkování proti meningokokům zdarma.

Možné následky meningokokového onemocnění

  • Amputace končetin
  • Zjizvení kůže
  • Poruchy zraku nebo sluchu
  • Poruchy duševních a motorických dovedností
  • Horší kvalita života

Pokud k onemocnění dojde, existuje až 30% pravděpodobnost závažného následku (porucha vývoje, ohluchnutí, amputace končetin), až 10% pravděpodobnost úmrtí. Zákeřné na onemocnění je, že první příznaky jsou zcela nespecifické, jakoby chřipkové, a v okamžiku, kdy se objeví typické příznaky krvácení do kůže (petechie, sufuze), již může být pozdě. Vyšší možnost nákazy se vyskytuje u kojenců, resp. děti do 4 let věku, adolescentů a mladí dospělých.

MUDr. Alena Šebková
Předsedkyně OSPDL ČLS JEP

Ke stažení