Očkování proti pneumokokovým onemocněním

NoImg

07.05.2021: Streptococcus pneumoniae je častým bakteriálním původcem běžných infekcí – zánětu ucha, vedlejších dutin nosních, zánětu průdušek, zápalu plic, akutní exacerbace chronického zánětu průdušek. Závažné jsou infekce krevního řečiště, meningitidy a sepse, vzácnější jsou zánět osrdečníku či srdečního svalu a zánět pobřišnice. Meningitida může ohrozit dítě na životě a může způsobit trvalé následky, nejčastěji hluchotu a celkové narušení psychomotorického vývoje.

Vedle dětí jsou nejohroženější skupinou senioři (65+). Pravděpodobnost hospitalizace při onemocnění komunitní pneumonií je u nich 6× vyšší než u dospělých ve věku 18–64 let. Riziko onemocnění je také vyšší u lidí, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním. Nejvíce případů IPO je ve věkové skupině 65 let a starší, v roce 2019 to bylo 267 případů, 57 lidí na IPO zemřelo, smrtnost v této skupině byla 21,3 %.1  
 
U dětí se provádí očkování proti pneumokokovým nákazám neživou vakcínou ve schématu 2+1, u nedonošených dětí ve schématu 3+1. První dávku je možné aplikovat v identickém věku jako hexavakcínu. 
 
Očkování proti pneumokokovým nákazám je doporučené, plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění dle platné legislativy. 

S platností od 1. 1. 2018 jde o hrazenou službu, pokud byly všechny dávky očkovací látky aplikovány do 7. měsíce věku pojištěnce. Hrazenou službou je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce. U dospělých osob starších 65 let je s platností od 1. 1. 2018 hrazenou službou očkování proti pneumokokovým infekcím. 
 
 

Pneumokoky jsou nejčastější bakteriální infekcí středního ucha s možností přestupu infekce do mastoidálních sklípků či na mozkové pleny. Pneumokoky jsou často komplikací původně banálního virového onemocnění, kdy využívají oslabené obranyschopnosti organizmu. Následky onemocnění mohou být závažné a patří mezi ně porucha vývoje, hluchota, ale i úmrtí. 

MUDr. Alena Šebková
Předsedkyně OSPDL ČLS JEP 

 

Ke stažení 

  

Zdroje  

1Pelton SI, Bornheimer R, Doroff R, Shea KM, Sato R, Weycker D. Decline in pneumococcal disease attenuated in older adults and those with comorbidities following universal childhood PCV13 immunization. Clin Infect Dis. 2019