Pět kroků k rychlému prosazení rovného přístupu k vakcínám proti covid-19
Praha, 21. května 2021
Inovativní výrobci vakcín a biotechnologické společnosti stojí v čele celosvětového úsilí, jehož cílem je vyvinout a vyrobit očkovací látky proti covid-19. Jejich neúnavná práce přináší výsledky. Během několika měsíců se díky více než 200 klinickým studiím a téměř 300 partnerstvím mezi výrobci po celém světě podařilo do letošního května zvýšit výrobní kapacity vakcín proti covid-19 z nuly na 2,2 miliardy dávek. Odhaduje se, že do konce roku bude objem vyrobených očkovacích dávek navýšen na 11 miliard[1]. Množství očkovacích dávek tak bude dostačovat k proočkování veškeré dospělé populace na celém světě.
Jedním z palčivých problémů dneška je, že se vakcíny proti covid-19 nedostávají rovnoměrně ke všem obyvatelům na světě. Výrobci, vlády i nevládní organizace musejí ve vzájemné spolupráci přijmout opatření, která povedou k odstranění této nerovnosti. Je nutné jednat tak, aby očkovací látky byly rozdělovány odpovědněji a zároveň se zvyšovala jejich produkce. To však nemůže být realizováno na úkor kvality očkovacích látek a bezpečnosti pacientů.
Inovativní výrobci vakcín a biotechnologické společnosti se proto zavazují:
1) Zasadit se o zlepšení rozdělování dávek vakcín:
Okamžitě navázat spolupráci a diskusi s vládami, které mají velkou zásobu vakcín proti covid-19, aby odpovědně a včas poskytly významný díl svých zásob zemím s nízkými a středními příjmy (např. prostřednictvím COVAX nebo jiného fungujícího, zavedeného programu).
Snažit se zpřístupnit volné dávky vakcín proti covid-19 zemím s nízkými a středními příjmy prostřednictvím COVAX nebo jiného programu.
2) Optimalizovat výrobu:
Učinit vše, co je v jejich silách, aby co nejvíce zvýšili objem výroby vakcín proti covid-19 při zachování bezpečnosti a kvality výrobního procesu. K tomuto účelu navázat další spolupráci s partnery, kteří budou schopni vyrábět významná množství vakcíny.
Ve spolupráci s vládami a jednotlivými dodavateli výrobních surovin vakcín zjistit, jak by bylo možné rychle a bezpečně dosáhnout navýšení kapacit pro výrobu vakcín proti covid-19.
3) Odstraňovat obchodní překážky:
Zjistit, jaké obchodní překážky brání přísunu nezbytných vstupních surovin. Zároveň podpořit snahu Koalice pro inovativní epidemickou připravenost (CEPI) o vytvoření nezávislé platformy. Jejím cílem by bylo odhalovat a odstraňovat nedostatky v přísunu potřebných vstupů a zároveň usnadňovat dobrovolné sdílení kapacit pro plnění a dokončování výroby, a to prostřednictvím nově ustavené pracovní skupiny COVAX pro dodavatelský řetězec a výrobu.
Ve spolupráci se Světovou obchodní organizací (WTO) naléhat na vlády, aby odstranily všechny obchodní a regulatorní překážky, které brání vývozu. Zároveň je vybízet k přijetí opatření, která usnadní a urychlí přeshraniční dodávky klíčových surovin, materiálů nezbytných pro výrobu vakcín, jakož i prioritní mobilitu kvalifikovaných pracovníků potřebných pro výrobu očkovacích látek.
4) Podpořit připravenost zemí:
Navázat zejména s vládami zemí s nízkými a středními příjmy partnerství v oblasti rozdělování vakcín proti covid-19, aby byly připraveny a schopny rozdělit dostupné dávky před jejich exspirací.
Odstraňovat rizika ohrožující výrobu a rozdělování ostatních vakcín, které jsou nadále nezbytné pro zdraví celosvětové populace.
5) Podporovat další inovace:
Upřednostňovat vývoj nových vakcín proti covid-19, včetně účinných očkovacích látek proti nebezpečným mutacím.
Naléhat na vlády, aby zaručily neomezený přístup k patogenům (např. vzorkům a sekvencím) všech mutací covid-19, a tím podpořily vývoj nových vakcín a způsobů léčby.