Průzkum mezi praktickými lékaři: očkování proti covid-19 svým pacientům doporučují, očkování chtějí aplikovat

NoImg

05.03.2021: Plošná vakcinace proti covid-19 s cílem proočkovat alespoň 60 % české populace je jedinou cestou z aktuální koronavirové pandemie. Čím dříve tohoto cíle dosáhneme, tím dříve dojde k opětovnému nastartování ekonomiky i návratu do normálního života bez lock-downů a souvisejících omezení. Proto je nyní nutné vyvinout maximální úsilí k tomu, aby byly bezodkladně využívány všechny dostupné vakcíny proti covid-19 v co nejširší škále očkovacích míst, nově se zapojily i ordinace praktických lékařů. Z aktuálního výzkumu společnosti IPSOS vyplývá, že 97 % lékařů svým pacientům očkování doporučuje a přes osmdesát procent lékařů bude pacienty o očkování aktivně informovat. „Je však třeba, aby kromě zabezpečení průběhu očkování proti covid-19 v ordinacích praktických lékařů nebylo zapomenuto ani na provádění běžné preventivní a léčebné péče, která je nezbytná pro udržení dlouhodobého, dobrého zdravotního stavu české populace,“ doplňuje Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, LL.M., výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Postoj praktických lékařů pro dospělé k očkování proti covid-19

Z aktuálního průzkumu společnosti IPSOS vyplývá, že 99 % praktických lékařů pro dospělé je ochotno očkování proti covid-19 aplikovat, lékaři jsou o nutnosti proočkování široké populace v co nejkratší době jednoznačně přesvědčeni. Téměř všichni deklarují, že budou očkování proti covid-19 svým pacientům doporučovat, přibližně 4/5 z nich budou své pacienty o vakcinaci aktivně informovat,“ říká Jakub Malý, ředitel agentury IPSOS, a doplňuje: „Na 89 % lékařů se domnívá, že dodržování hygienických opatření není dostatečnou ochranou proti onemocnění covid-19. Necelé 2/3 z nich zároveň soudí, že očkování potřebují i lidé, kteří již koronavirovou nákazu prodělali."

Pacienti v ordinacích praktických lékařů

Pacienti již dnes se svými praktickými lékaři očkování proti covid-19 diskutují. „Výsledky průzkumu odhalily, že praktičtí lékaři jsou již dnes těmi, kteří očkování proti koronaviru se svými pacienty řeší. Více než třetina pacientů se dotazuje přímo na očkování. Nejčastěji se ptají na termín, kdy bude očkování odstartováno, kdy budou k dispozici vakcíny a zda se mají nechat proti covid-19 naočkovat,“ komentuje výsledky průzkumu MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR (SPL ČR).

Pacienti se také zajímají o otázky spojené s bezpečností vakcín a mírou ochrany před onemocněním. „Velmi potřebnou pomoc by z pohledu praktických lékařů proto představovala oficiální edukační kampaň vedená Ministerstvem zdravotnictví ČR,“ doplňuje pan Malý.

Realizace očkování v ordinacích praktických lékařů

Zapojení a plné využití potenciálu praktických lékařů je naprosto klíčové pro úspěšné zvládnutí a naplnění strategie očkování. Je zajištěna distribuce očkovacích látek smluvními distributory přímo do ordinací praktických lékařů. Vstup praktických lékařů zásadním způsobem zlepší dostupnost a rychlost očkování pacientů a doplní synergicky kapacity již probíhajícího očkování ve vakcinačních centrech a velkokapacitních očkovacích centrech. Široká síť ordinací praktických lékařů ve všech regionech a osobní znalost pacientů zjednoduší přístup k očkování i starším, chronicky nemocným a imobilním pacientům,“ vysvětluje Ing. David Šmehlík, MHA, náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči.

Přestože takřka všichni praktičtí lékaři pro dospělé mají o aplikaci očkování proti covid-19 zájem, polovina z nich by preferovala určité změny – nejčastěji se jedná o zjednodušení administrativy a možnost skladování očkovacích látek v běžné lednici,“ komentuje výsledky průzkumu MUDr. Šonka. Samotná realizace vakcinace proti covid-19 by lékařům zabrala v průměru 9 hodin týdně, tj. jednu pětinu jejich pracovní doby. Za těchto podmínek by byli schopni naočkovat 200–250 pacientů měsíčně.

V důsledku toho však lékaři upozorňují na očekávaný pokles času věnovaného preventivní a léčebné péči (vč. aplikace ostatních povinných i nepovinných očkování) v rozsahu až 5 hodin týdně. „Zde je však třeba zdůraznit, že ani přes aktuální pandemickou situaci, by očkování proti covid-19 nemělo dlouhodobě nahradit, či upozadit ostatní preventivní činnost praktických lékařů. Praktický lékař by neměl být motivován k tomu, aby předřadil očkování proti covid-19 před jinou odbornou činnost, která je páteří našeho zdravotního systému a napomáhá udržení celkového dobrého zdravotního stavu populace. Stejně by neměla být narušena současná distribuční praxe na úkor logistiky spojené s distribucí vakcín proti covid-19,“ doplňuje závěrem Jakub Dvořáček.

Ke stažení