Reakce na tvrzení a požadavky lékárnické komory v souvislosti se systémem proti padělkům

NoImg

S velkým znepokojením sledujeme vyjadřování představitelů České lékárnické komory (ČLnK), kteří posílají do veřejného prostoru poplašné zprávy o tom, že systém pro ověřování pravosti léčiv – startující 9. února 2019 – není připraven.

Prohlášení AIFP, jež sdružuje přední výrobce inovativních léků:

  • Nejsou pravdivá tvrzení, že by údajná nízká připravenost výrobců ohrožovala start systému. Naprostá většina výrobců udělala maximum pro to, aby požadavkům nové regulace dostáli, a jsou dobře připraveni. Od členských společností jsme nedostali informaci, že by nebyly na ostrý start systému připraveny (v ČR je asociováno 34 farmaceutických společností, které mají vlastní vývoj a výzkum).
  • Jestliže v současnosti některá balení léčiv nemají data správně nahrána, start systému to nijak neohrožuje. Jde o testovací balení léků. Regulace se týká skutečně jen léčiv, která budou vyrobena a od výrobce do distribuce uvolněna po 9. 2. 2019. Ty se v distribuci začnou objevovat až postupně. Většina léčivých přípravků bude v následujících měsících vydávána podle původních pravidel a nepodléhají nutnosti ověřování.
    Upřesnění (vloženo 7. 2.): Testovací balení nesoucí ochranné prvky, která nemají v pořádku datový záznam a v distribuční síti se pohybovala v období před spuštěním systému, budou do 9.2. pravděpodobně doprodána anebo stažena. Pokud některá v oběhu zůstanou, mělo by se na ně uplatnit doporučení ministra zdravotnictví (dostupné v otevřeném dopisu zde).
     
    Lékárníci tedy po 9.2. nebudou muset ověřovat, zda bylo léčivo propuštěno před, anebo po 9. únoru. Veškerá léčiva s ochrannými prvky po 9.2. by měla mít v pořádku i datový záznam a regulaci podléhají. Léčiv propuštěných před 9.2. bez ochranných prvků se regulace netýká.
  • Není pravda, že by lékárny nesly zásadní podíl nákladů na nový systém. Ten napříč zeměmi EU s obrovskými náklady musel vybudovat prostřednictvím svých asociací farmaceutický průmysl, tak, jak mu to legislativa EU uložila. Samotné farmaceutické společnosti také mají ohromné výdaje na úpravu svých výrobních linek, aby mohly opatřovat léky novými bezpečnostními prvky (2D kódem a přelepkou indikující otevření balení).
  • ČLnK je přesvědčena, že náklady vzniklé touto regulací by měly být lékárnám kompenzovány. Výrobci nevznesli jediný požadavek v tomto duchu, jejich náklady jsou přitom mnohonásobně vyšší. Mimochodem, žádnému podnikateli nebo živnostníkovi nikdo neproplácí třeba náklady na zavedení EET nebo evidenci daní.
  • ČLnK je do přípravy systému zapojena od samého počátku prostřednictvím činnosti v Národní organizaci pro ověřování pravosti léčiv (NOOL), která byla založena před dvěma lety a systém proti padělkům v ČR vystavěla. Od samého počátku měla zástupce v představenstvu NOOL, a tedy i přístup k veškerým informacím. Je otázkou, do jaké míry jsou připraveny jednotlivé lékárny, v jaké míře jsou připojeny k systému a vybaveny čtečkami 2D kódů.

Zdroje

[1] ČLnK žádá za ověření každého balení 5 Kč dle vlastního vyjádření na tiskové konferenci z 5. února 2019.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/naklady-na-kontrolu-padelku-lekarnici-vycislili-na-640-milionu-kc/1717964