13.08.2020: Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), zánětlivé onemocnění vyvolané zejména vdechováním tabákového kouře[1], je podle Světové zdravotnické organizace jedním z nejpalčivějších témat. Odhaduje se, že do roku 2030 by se onemocnění mohlo stát třetí nejčastější příčinou úmrtí. Jen v České republice jím trpí zhruba 600 tisíc lidí, léčí se ale jen čtvrt milionu pacientů. To z CHOPN dělá jednu z „nejpoddiagnostikovanějších“ chorob. Ze studie Inovace pro život vyplývá, že včasně nasazená moderní léčba výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů a prodlužuje očekávanou dobu dožití při současných úsporách sociálně-zdravotního systému.
Moderní léčba zatím nedovede CHOPN vyléčit, výrazně ale zmírňuje obtíže pacientů a zpomaluje progresi nemoci. Současná terapie CHOPN se navíc více personalizuje a do života pacientů vstupují nové léčebné metody. Včasným zahájením efektivní léčby CHOPN lze zmírnit příznaky nemoci, odstranit dušnost a zlepšit toleranci vůči fyzické zátěži i celkovou kvalitu života pacienta.
„Při včasné diagnóze je CHOPN zvládatelnou nemocí. Inovativní léčba může odvrátit rychlou devastaci plicní tkáně, zabránit častým hospitalizacím, invalidizaci nemocného, odstranit dušnost, zlepšit kvalitu jeho života a prodloužit očekávanou dobu dožití,“ říká Mgr. Jakub Dvořáček, MBA, LL.M., výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
„U diagnostikovaných a léčených pacientů s CHOPN dochází k prodloužení doby dožití, která se dnes také díky moderní léčbě přibližuje běžné populaci v ČR.“
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, LL.M.
Hlavními příznaky počínající CHOPN je dlouhotrvající kašel – obvykle trvající déle než tři měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech a postupně se zhoršující dušnost. Nejdříve při námaze, později také v klidu. „Kašel je součástí této nemoci, u mě se projevoval jen v období, kdy jsem bydlel v Praze. Občas jsem dokonce měl vážnější projevy, kdy jsem musel na infuze. Léčba mi pomohla s uklidněním nemoci,” říká pan Jenčovský, pacient s CHOPN.
Cílem léčby je prevence akutních vzplanutí nemoci, zabránění vzniku komplikací a prodloužení doby dožití pacientů. Analýza založená na populačních datech NZIS ukazuje, že po roce 2017 se díky inovativní léčbě podařilo předejít více než 5000 dříve ztraceným rokům života.
Rozvoj efektivní a účelné farmakoterapie CHOPN přináší úspory celému sociálně-zdravotnímu systému a incidence i výdaje na léčbu se podle kalkulace poradenské společnosti Ernst & Young (EY) založené na datech ČSSZ daří stabilně snižovat.
„Úspory na nákladech spojených s kratší délkou pobytu v nemocnici mezi lety 2010 až 2017 vyčíslila poradenská společnost EY na 615 milionů korun a úspory na invalidních důchodech činí zhruba 1,1 miliardy Kč. Díky inovativní léčbě CHOPN se podařilo na důchodech a snížením hospitalizačních nákladům ušetřit okolo 1,7 miliardy korun,” uvádí Jakub Dvořáček.
“Mezi novinky v léčbě CHOPN lze zařadit nejen dlouhodobě působící, tj. podávané jednou, nebo dvakrát denně, inhalované léky, ale zvláště jejich kombinace, které je možné volit podle typu CHOPN u konkrétního nemocného i podle typu inhalačního systému, jenž nemocnému vyhovuje,” vysvětluje inovativní postupy léčby MUDr. Kos.
„Podle statistik je evidován a řádně léčen jen každý třetí nemocný s CHOPN ...“
Prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc.
Data České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP (ČPFS) a Národního screeningového centra (NSC) ukazují, že až 33 % “zdravých” osob v inhalačním riziku má nově nalezenou diagnózu CHOPN. Na poddiagnostikování, nedostatečnou adherenci pacientů a opakovaně zjišťované chyby při používání inhalovaných léků poukazuje také MUDr. Kos.
„Podle statistik je evidován a řádně léčen jen každý třetí nemocný s CHOPN, proto u nás ve spolupráci praktických a plicních lékařů probíhá cílené vyhledávání nemocných s cílem zajistit jejich včasné léčení. Pouze 20–25 % nemocných umí svůj inhalátor správně používat. V této oblasti vidím velké pole působnosti nejen plicních, ale také praktických lékařů a farmaceutů v lékárnách,” uvádí předseda ČOPN.
„Moderní léčbou dosahují zdravotní i sociální systémy významných úspor. Je k zamyšlení, jestli by pro včasný záchyt pacientů bylo prospěšné, aby zdravotní pojišťovny hradily pravidelné funkční vyšetření plic pro kuřáky například od 40. roku života. Můžeme tím předejít nadbytečným přímým i nepřímým výdajům spojených s léčbou pacientů v pokročilejších stadiích onemocnění,“ říká Jakub Dvořáček.
Hlavní cíle léčby CHOPN
- limitace symptomů CHOPN,
- zlepšení fyzické aktivity,
- zlepšení zdravotního stavu a kvality života,
- zabránění progrese onemocnění,
- snížení úmrtnosti.