Vyvracíme dezinformace o covid-19: 5 pravidel

NoImg

23.02.2021: Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Cílem dezinformátorů je záměrná manipulace se čtenáři s vidinou vlastního prospěchu. Tím může být prodej „zázračných“ prostředků k ochraně před koronavirem, egocentrická radost z úspěchu úmyslně rozšiřovaných lží nebo snaha o podrytí důvěry v demokracii. Společně s odborníky vám pomůžeme se v záplavě dezinformací vyznat.   
 

„Pro mnohé z nás, kteří nejsou a doposud nebyli v přímém kontaktu s problematikou klinického hodnocení a vakcinace, je velmi jednoduché dezinformátorům ´naletět´. Dezinformace jsou často podávány jako přesvědčivě vypadající sdělení podpořené „vědeckými kapacitami“, fotografiemi a profesionálními videy. Skutečně není snadné se v tom zorientovat,“ vysvětluje Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, LL.M., výkonný ředitel AIFP. 

Z našich zkušeností vyplynulo 5 pravidel, které vám pomohou odlišit záměrně šířené lži od relevantních zpráv:  

 1. Vždy třeba kontrolovat nejen samotné médium, ale také autora konkrétního článku. Pokud autor není uveden, měli byste začít pochybovat. Pokud autor uveden je, podívejte se na jeho další články. Jaké problematice se věnuje? Jaký typ informací sleduje? Pracuje s nějakými zdroji? 
   
 2. Doporučujeme kontrolovat zdroj použitých informací. Často se dezinformační články zaštiťují neexistujícími vědeckými úřady nebo odborníky. Mnohdy odkazují pouze na další dezinformační weby. Případně své zdroje vůbec neuvádějí, což by nás opět mělo varovat.  
   
 3. Je třeba přečíst nejen nadpis, ale i celý článek. Titulky často netvoří autoři článků, ale editoři. Jejich cílem je vyvolat senzaci a motivovat člověka k prokliku na další stránku. Po přečtení článku si však čtenář často uvědomí, že titulek s obsahem článku neměl mnoho společného.  
   
 4. Informace je také dobré vždy ověřovat ve vícero důvěryhodných zdrojích, ať už kvalitních médiích nebo na stránkách lokálních či zahraničních institucí. 
   
 5. Pokud si ani tak nejste jisti, lze se obrátit na odborníky. Odborníkem zde rozumíme člověka, který se v dané oblasti dlouhodobě pohybuje a danému tématu se věnuje. V otázkách očkování je to zejména Česká vakcinologická společnost ČLS JEP a další odborné organizace, mnoho informací je také na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. 

Komentář odborníka 

„Dezinformace často vyvracíme i na Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Obrací se na nás mnoho lidí, kteří vidí naději v určitých lécích a snaží se nás přesvědčit, abychom zařídili jejich výrobu a dostupnost. V době, kdy panují obavy z COVID-19, je to pochopitelné. Kdo by nechtěl mít zázračnou tobolku, díky které se vyhne špatnému průběhu nemoci. Ve skutečnosti se ale tomu, aby našli účinnou léčbu a prevenci, věnuje každý den velká spousta vědců. Usilují o to, abychom byli zdraví a mohli se vrátit k běžnému životu. Nemají důvod osnovat spiknutí, které je v pozadí mnoha dezinformací. Pokud si nejste jistí, jestli jsou informace o lécích a vakcínách, na které jste narazili, pravdivé, stačí zavolat nebo napsat e-mail na informační linku SÚKL." 

Mgr. Irena Storová, MHA 
ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv 

Ke stažení 
  

Zdroje 

Doporučujeme sledovat zdroje informací:

 • Ministerstvo zdravotnictví ČR
 • Ministerstvo zdravotnictví SR
 • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)
 • Státní zdravotní ústav (SZÚ)
 • Světovou zdravotnickou organizaci (WHO)
 • případně zahraniční lékové a tiskové agentury