I agree

This website is operated by the AIFP that as a personal data controller that uses cookies in order to improve user comfort, to analyze the visit rate and to deliver relevant content to visitors more accurately. For more information, click here

Technologie mění i vývoj léků

NoImg

V loňském roce bylo v České republice provedeno 382 klinických studií. Tyto studie představují nedílnou součást vývoje nového léku. Pacientům přináší možnost dostat se k nejmodernější léčbě, podle analýzy Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) také ročně ušetří státní kase až 625 milionů korun. Na nové trendy v oblasti klinického hodnocení, jako je například telemedicína, upozornila konference EUCROF, která do Prahy přilákala špičky oboru.

Uvedení léku na trh předchází několikaleté testování v rámci klinického hodnocení, kdy se prověřuje jeho účinnost a bezpečnost. „V České republice se nejčastěji provádí studie ve fázi III, kdy se sledují účinky léku na velké skupině pacientů. V roce 2015 do nich nově bylo zařazeno 6 812 pacientů, kteří tak získali bezplatný přístup k nejmodernější léčbě. Náklady na provádění klinických studií plně hradí farmaceutické společnosti. Za rok 2015 vydaly inovativní farmaceutické společnosti sdružené v AIFP 1,75 miliardy korun na realizaci klinických hodnocení v České republice," informuje Jakub Dvořáček, ředitel AIFP. V provádění klinického hodnocení se objevují nové trendy, které přináší přesnější měření účinků léku a zároveň větší komfort pro pacienty. Jedním z trendů je využívání komunikačních a informačních technologií, tzv. telemedicína, která jako jedno z témat dominovala letošní konferenci ke klinickému hodnocení EUCROF, konané v Praze. „Jednou z možností jsou například inteligentní náplasti, náramky, či případně části textilu jako např. trička, které jsou naprosto diskrétní a pohodlné, 24 hodin denně ale zaznamenává tep, tlak, teplotu a další požadované hodnoty pacienta. Výsledky okamžitě nebo v intervalech odesílají lékaři, který má přehled, aniž by pacient musel do ordinace," uvádí David Kula z Národního telemedicínského centra v Olomouci.

Tisková zpráva

Tisková zpráva ke stažení zde.