I agree

This website is operated by the AIFP that as a personal data controller that uses cookies in order to improve user comfort, to analyze the visit rate and to deliver relevant content to visitors more accurately. For more information, click here

Vědci mohou žádat o 2,5 miliardy korun na výzkum bezpečnosti léků a Alzheimerovy choroby

NoImg

Českým vědeckým týmům se otevírá nová možnost financování výzkumu. Iniciativa IMI 2 (Innovative Medicines Initiative), jejímž cílem je podpořit výzkum a vývoj nových léčiv a léčebných postupů, vyhlásila v pořadí sedmou výzvu s alokací 2,5 miliardy korun. Prostředky jsou určeny na projekty v oblasti bezpečnosti léků, využití big data v klinickém výzkumu a léčbu závažných onemocnění. AIFP (Asociace inovativního farmaceutického průmyslu), která zajišťuje podporu iniciativy v České republice, vyzývá tuzemské výzkumníky k podání grantových žádostí. Přijímány budou do 17. března 2016.

Iniciativa IMI 2, která probíhá pod záštitou Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), rozdělí v rámci sedmé výzvy 2,5 miliardy korun z celkového rozpočtu 86,4 miliard korun. „IMI 2 podporuje partnerství univerzit a farmaceutického průmyslu. Díky velkorysému financování a spojení poznatků z různých sfér pomáhá urychlit výzkum a vývoj nových léčiv. Tuto šanci by si české výzkumné týmy neměly nechat ujít,“ říká Jakub Dvořáček, ředitel AIFP.

Aktuální výzva se zaměřuje na šest oblastí:

 • Největší objem finančních prostředků poputuje do výzkumu bezpečnosti léků. Šanci získat podporu z IMI 2 mají projekty zaměřené na nové zobrazovací metody, které umožní porozumět nežádoucím účinkům léků a usnadní testování a vývoj nových léčivých prostředků.
 • V 7. výzvě se vrací téma Alzheimerovy choroby, kterou celosvětově trpí na 44 milionů pacientů. IMI 2 nabízí prostředky na výzkum toxických bílkovin v mozku, které způsobují nejen tuto nemoc, ale také Parkinsonovu chorobu. V současnosti existuje pouze léčba potlačující symptomy chorob, cílem IMI 2 je přímo identifikovat látky, proti kterým by se měla zaměřit kauzální léčba.
 • Pokračuje také program využití big data ve zdravotnictví, který směřuje k využití dostupných dat za účelem zlepšování zdravotní péče. Ve výzvě budou prostředky kromě celkové podpory programu směřovány
  na využití big data ke zlepšení klinických výsledů u pacientů se srdečními onemocněními.
 • Věkem podmíněná makulární degenerace je onemocnění, které je nejčastější příčinou oslepnutí u starších lidí. Lék na něj prozatím neexistuje, IMI 2 podpoří další výzkum k identifikaci příčin nemoci.
 • Tématem výzvy je i chronická neuropatická bolest, která postihuje až
  8 % populace a která je jen obtížně léčitelná. Vědecké týmy si mohou zažádat o prostředky na výzkum zaměřený na porozumění mechanismům vzniku bolesti.
 • Ve 20 % případů zůstává rakovina u dětských pacientů neléčitelná. IMI 2 přispěje na vytvoření testovacích nástrojů, které by mohly pomoci najít účinnou látku pro boj s rakovinou.

Žádosti o podporu v rámci 7. výzvy IMI 2 je nutné předložit do 17. března 2016 prostřednictvím informačního systému SOFIA. Více informací o podmínkách výzvy jsou k dispozici zde http://www.imi.europa.eu/content/stage-1-18. K vyhledání vhodného partnera pro výzkum je možné využít stránky https://cloud.imi.europa.eu/web/eimi-pst.

Témata 7. výzvy IMI 2:

 • Nové zobrazovací metody pro větší bezpečnost léků
 • Identifikace nových cílů léčby Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
 • Využití big data v oblasti srdečních onemocnění
 • Mechanismy vzniku chronické neuropatické bolesti
 • Léčba věkem podmíněné makulární choroby
 • Léčba rakoviny u dětských pacientů

Tisková zpráva

Tisková zpráva ke stažení zde.